Većina muškaraca nedovoljno zna o zdravlju i poremećajima prostate. Strah i neprijatnost od odlaska kod lekara kada primete simptome često dovode do toga da se bolest razvija. Zato upravo žene mogu da budu veliki podsticaj muškarcima da povedu računa o zdravlju prostate.
Prostata je žlezda koja predstavlja deo muškog reproduktivnog sistema. Ona je izuzetno važna za normalnu oplodnju jer čini trećinu tečnosti sperme (30-35 odsto). Bez njenog sekreta oplodnja ne bi bila moguća, a sekret takođe štiti repoduktivne i mokraćne puteve od infekcije.
Nakon 50. godine dolazi do smanjenja reproduktivne funkcije, a često i do problema sa prostatom.
NAJČEŠĆE BOLESTI PROSTATE
Najčešće bolesti prostate su upala (prostatitis) i benigno uvećanje prostate, a ova bolest direktno doprinosi javljanju i razvoju raka prostata. Zbog toga je informisanost muškaraca, ali i njihovih partnerki o prostati neophodna, kako bi se izbegle potencijalne komplikacije.
Kod mlađih muškaraca, naročito kod seksualno aktivnih, može da dođe do akutnog zapaljenja prostate – prostatitisa. Ako se ne leči ili neadekvatno tretira, može da preraste u hronični prostatitis. Zato je važno obratiti se urolog čim se primete i najmanje promene i nelagode.
Benigno uvećanje prostate – prostata počinje da se uvećava već posle 35. godine muškarca. Iako su simptomi na početku obično blagi, kada pacijent počne da ustaje noću da bi išao u toalet, javljaju se urologu zbog tegoba. Gotovo polovina muškaraca starijih od 50 godina ima simptome benignog uvećanja prostate. A pošto danas muškarci češće zbog tegoba izazvanih benignim uvećanjem prostate dolaze kod urologa, veće su i šanse da im se na rutinskom pregledu otkrije karcionom prostate, ako je prisutan.
FAKTORI RIZIKA
Rizični faktori koji utiču na povećanje prostate su pušenje, konzumiranje alkohola i gojaznost, a u rizičnoj grupi su hipertoničari i dijabetičari. Muškarci čiji bliski srodnici imaju ili su imali karcinom prostate, treba da idu na redovne preglede kod urologa. Takođe, ukoliko imate preko 50 godina trebalo bi da redovno idete na preglede, čak i ako nemate nijedan simptom. Ako, pak, imate bilo koji od gore nevedenih simptoma, odmah zakažite pregled.
PREVENCIJA – KAKO SAČUVATI ZDRAVU PROSTATU?
Čuvajte se od hladnoće i vlage, izbegavajte kiselu, ljutu, paprenu i slanu hrane, zatim kafu i alkohol. Mogu vam pomoći i Kegelove vežbe (nađite na internetu kako se izvode). Pravovremena dijagnoza oboljenja prostate je najbitnija. Ukoliko osetite neke od gore navedenih simptoma obavezno se javite urologu, a posle 50. godine jednom godišnje idite na preventivni pregled prostate, odnosno prema proceni vašeg urologa. Preventivni pregled prostate podrazumeva određivanje tumor markera PSA (antigen specifičan za prostatu), ultrazvučni pregled i pregled urologa. Većinu oboljenja prostate je lako izlečiti na samom početku, dok odlaganje odlaska kod urologa i započinjanja lečenja može da stvori brojne, dugotrajne i teže rešive zdravstvene probleme. A jedna od najtežih posledica neredovnih pregleda je rak prostate. Jedini način da se ova bolest otkrije na vreme su preventivni pregledi, jer se često prvi simptomi bolesti javljaju tek kada dođe do metastaze na kostima.
I za kraj za dame: budite svom partneru primer osobe koja brine o zdravlju reproduktivnih organa tako što svake godine idete na pregled dojki i ginekološki pregled, a potom i njega podstičite da na isti način brine o zdravlju prostate.
Slobodno se obratite našem specijalisti urologu.
Autor: redakcija Poliklinike Consilium
Tekstovi su autorski i nije dozvoljeno neovlašćeno objavljivanje tekstova ili njihovih delova van sajta Poliklinike Consilium, izuzev u slučaju navođenja: preuzeto sa sajta www.poliklinikaconsilium.com.