Seksualne navike mladih i kako im pomoći

//Seksualne navike mladih i kako im pomoći

Seksualne navike mladih i kako im pomoći

2016-09-23T12:47:27+02:00

natasa curcic

Dr Nataša Ćurčić


Prema podacima Batuta, rani uzrast stupanja u seksualne odnose, veći broj seksualnih partnera i praktikovanje nezaštićenih polnih odnosa dosta su prisutni kod mladih u Srbiji, što pokazuje da je njihovo reproduktivno zdravlje u značajnoj meri ugroženo. Ove činjenice su ujedno poziv svima nama da uložimo više vremena i strpljenja – da ih više i bolje edukujemo i informišemo o zdravim seksualnim navikama, o reproduktivnom zdravlju, kao i o mogućnostima kontracepcije. Na taj način doprinećemo ne samo sprečavanju ponekad i pogubnih posledica, već i povećanju nivoa odgovornog polnog ponašanja mladih. Ne samo danas na Svetski dan kontracepcije, već tokom cele godine.
 
Seksualno prenosive bolesti su značajne za zdravlje mladih zbog svoje povezanosti sa hroničnom upalom male karlice, sekundarnim sterilitetom, vanmateričnom trudnoćom kao i olakšanom transmisijom i sticanjem HIV infekcije. Na reproduktivno zdravlje mladih najviše utiču seksualne navike, kao i njihova informisanost i upotreba adekvatnih kontraceptivnih sredstava.
 

SEKSUALNE NAVIKE MLADIH

polne-bolestiRano stupanje u seksualne odnose, zbog nesklada između biološke i psihosocijalne zrelosti mladog bića, može da naruši njegovo psihofizičko i reproduktivno zdravlje. Ova činjenica je naročito važna kada se ima u vidu podatak da je prosek stupanja u prvi seksualni odnos 16 godina među mladima Srbije uzrasta 15–19 godina, prema rezultatima istraživanja Instituta za javno zdravlje Srbije Batut, sprovedeno na mladima od 15 do 29 godina, kao i istraživanje sprovedeno na studentskoj populaciji.
 
Sličan je prosek godina prvog seksualnog odnosa i kod studentske populacije – 16,5 godina. Istovremeno, više od polovine mladih studentske populacije koji imaju seksualne odnose ne koristi kontracepciju (51,6%), dok 27,3% koristi. Da za to nema potrebe, smatra čak 11,7% ispitanika, dok 9,4% nije odgovorilo na postavljeno pitanje. Pored kondoma (32%), najčešće primenjivana kontracepcija je prekinut snošaj i neplodni dani sa po 8,8%. Ovo pokazuje da je i dalje kontracepcija kod mladih pretežno u službi sprečavanja neželjene trudnoće, ali ne i sprečavanja prenošenja polnih bolesti.
 
Od ukupnog broja anketiranih studenata 41,6% ima seksualne odnose. Najveći broj ispitanika (80%) ne stupa u seksualne odnose pri prvom susretu sa partnerom, dok to čini 7,4% ispitanika. Ponekad to učini 12,6% anketiranih. Posmatrano po polu, nema statistički značajne razlike između mladića i devojaka.
Ispitanici koji imaju seksualne odnose u najvećem procentu održavaju seksualne odnose samo sa jednim partnerom (71,9%), sa dva ili više partnera 9% ispitanika, dok odgovor na postavljeno pitanje nije dalo 19,1% anketiranih.
 

KONDOMI I KONTRACEPCIJA KOD MLADIH

Od mladih ispitanika koji koriste kontracepciju, njih 80% koristi kondom pri prvom seksualnom kontaktu. Ponekad to čini 11% ispitanika. Ne koristi kondom 9% ispitanika. Ovo pokazuje da je čak 20 odsto mladih u riziku od polno prenosivih bolesti.
 
Kod osoba koje imaju redovno seksualne odnose, najveći procenat ispitanika (45,3%) koristi kondom uvek pri seksualnom kontaktu. Ponekad koristi 44,9%, a nikada 8,2%.
 

VRSTE KONTRACEPTIVNIH SREDSTAVA

Prema delovanju, kontraceptivna sredstva se dele na :
-prirodna (prekinut snošaj i ritam metoda)
-hemijska (pene, kremovi i gelovi)
-mehanička (kondom –prezervativi, dijafragma, cervikalna kapa)
-biološka (intrauterini uložak –spirala, hormonska oralna kontracepcija-pilule)
 

IZBOR KONTRACEPTIVNOG SREDSTVA

Izbor odgovarajuće kontracepcije je individualan i zavisi od godina, zdravstvenog stanja, životnih navika učestalosti seksualnih odnosa. U izboru treba da učestvuju oba partnera, a najbolje je odluku doneti posle savetovanja sa ginekologom.
 
Mladima se zbog visokog zastitnog efekta od neželjene trudnoće najčešće savetuje upotreba kondoma i kontraceptivne pilule.
 

Kondom

 
Kada se pravilno koristi efikasnost kondoma je 93 odsto. Prednost je i što štiti od polno prenosivih bolesti, uključujući i HIV.
Nedostatak je sto povremeno puca ili spadne tokom odnosa. Ukoliko se to dogodi trebalo bi razmotriti  upotrebu pilule za jutro posle.
 

Kontraceptivna pilula

 
Najsigurniji kontraceptivni metod čija je efikasnost do 99,97 odsto. Sadrži kombinaciju hormona estrogena i progesterona koji sprečavaju nastanak ovulacije.
 
Prepisuje je ginekolog nakon detaljnog pregleda i isključivanja kontraindikacija. Prednost je što mogu da ih koriste, a veoma mlade devojke a pružaju i dodatne nekontraceptivne pozitivne efekte: regulišu ritam menstruacionog ciklusa, umanjuju bolnost i duzinu trajanja menstruacije, umanjuju PMS, smanjuju rizik od zapaljenja unutrašnjih ginekoloških organa,smanjuju simptome policističnog sindroma i endometrioze…
Nedostatak mogu biti neki neželjeni efekti tokom prvih meseci korišćenja (glavobolja, probojno krvarenje, napetost u grudima) pa je neophodno praćenje od strane ginekologa.
 

Pilula za dan posle

To je vid urgentne kontracepcije ukoliko se dogodio nezaštićen odnos ili je kontraceptivni metod zatajio.
Ona je osmišljena kao rezervni metod i može da se iskoristi do 72h nakon nezaštićenog odnosa. Uzeta u ovom roku, ali najbolje u prvih 24h, smanjuje mogućnost trudnoće za 75 odsto.
 

POLNO PRENOSIVE BOLESTI

Seksualni odnos koji nije zaštićen može da dovede do niza polno prenosivih bolesti: infektivni sifilis, gonoreja, genitalna hlamidijaza, HIV, virusni hepatitis B, virusni hepatitis C.
Rezultati Batuta (dobijeni na osnovu praćenja broja registrovanih polno prenosivih oboljenja u nadležnim zdravstvenim ustanovama tokom određenog niza godina) pokazuju da je učestalost (incidencija) ovih bolesti kod mladih dvostruko, a ponekad i trostruko veća u odnosu na opštu učestalost u Srbiji.

 

KAKO MOŽEMO POMOĆI MLADIMA

Ukoliko u vašoj porodici imate mlado biće koje stasava, važno je pre svega da imate jako dobro razvijenu komunikaciju sa njim. U tom slučaju, ono će sa više pažnje i značaja držati vaše reči na umu. Ono što mi kao poliklinika sa zdravstvenog aspekta preporučujemo mladima je sledeće:

  • Idite na redovne kontrolne preglede kod ginekologa ili urologa (jednom do dva puta godišnje, ukoliko lekar ne kaže drugačije)
  • Podstičite vašeg partnera da proveri svoje zdravlje
  • Najbolji zaštitnik od svih polnih bolesti je kondom
  • Konsultujte se sa vašim ginekologom koja je kontracepcija najbolja za vas lično
  • Izbegavajte odnose pri prvom susretu, kao i sa osobama koje ne poznajete dovoljno, a naročito ne bez zaštite
  • Menjanje seksualnih partnera (nemanje redovnog partnera) naročito bez zaštite može ozbiljno da ugrozi vaše reproduktivno zdravlje. Setite se da kad god odbijate zaštitu ili prihvatate odnos bez zaštite sa osobama koje ne poznajete dovoljno i koje ne kontrolišu svoje reproduktivno zdravlje, u riziku ste od sledećih bolesti: infektivni sifilis, gonoreja, genitalna hlamidijaza, HIV, virusni hepatitis B, virusni hepatitis C
  • Koristite kondom sve dok ne budete sigurni da vaš partner vodi računa o svom reproduktivnom zdravlju ili dok ne počnete da da planirate porodicu.

Za sva dodatna pitanja o bolestima i kontracepciji na raspolaganju vam je naš stručni tim lekara ginekologa-akušera.
 
 
Autor: redakcija Poliklinike Consilium
Tekstovi su autorski i nije dozvoljeno neovlašćeno objavljivanje tekstova ili njihovih delova van sajta Poliklinike Consilium, izuzev u slučaju navođenja: preuzeto sa sajta www.poliklinikaconsilium.com.