Kako ostati zdrav u jesen i zimu

//Kako ostati zdrav u jesen i zimu

Kako ostati zdrav u jesen i zimu

2022-09-02T16:37:04+02:00

Naš organizam je dvostruko izloženiji riziku od virusa i bakterija tokom jeseni i zime. U vazduhu se nalazi oko 200 različitih virusa, a najbolji čuvar od njih je naš imunitet. Da bismo se tokom jeseni i zime zaštitili od bolesti i izbegli akutna (katkad i hronična) stanja organizma, potrebno je da se dobro pripremimo.

ginekoloski-sa-popustom-novembarNiske temperature, kao i njihove velike oscilacije (visoka razlika između noćnih i dnevnih temperatura vazduha) smanjuju otpornost organizma, a boravak u zatvorenom prostoru, često sa isušenim vazduhom i među većim grupama ljudi, povećava mogućnost infekcija, naročito virusnih i bakterijskih upala gornjih disajnih puteva. Pored promena vremenskih prilika, i naš organizam ulazi u proces promene: možda ste primetili da ste žedniji te da vam je koža lica i tela postala grublja, da zateže ili da puca. Pod uticajem hladnog vetra, izloženi delovi tela – lice, usne i ruke – se isušuju, a često se pojavi i crvenilo kože i ekcemi. Kosa gubi sjaj, postaje ređa i često je naelektrisana. Sve je to tipično za jesen i zimu usled uticaja hladnih i vlažnih vremenskih uslova. I naše navike se menjaju: oblačimo se toplije i manje vremena provodimo napolju i u prirodi.

Da bismo što uspešnije kročili u jesen i zimu, potrebno je da naš organizam na najbolji način adaptiramo promeni godišnjeg doba i vremenskih prilika. Mi vam predlažemo tri načina da organizam prilagodite jeseni i zimi: prilagođena ishrana, prilagođene fizičke aktivnosti i mali sistematski lekarski pregled.

ISHRANA

Preporučljivo je da se obrok sastoji od sezonskog povrća, kao što je paprika, šargarepa, spanać, krastavci (ova je kombinacija odlična i kao sveže pripremljen sok), zelje i ostalo što je aktuelno u ovo doba godine. Gledajte da imate obrok sa puno sveže salate, a možete obrok obogatiti i ukiseljenim povrćem kao što su zelje, cvekla, paprika, masline i slično. Tople supe, čorbe i kuvana jela su odlična su za ovaj deo godine jer potpomažu da se vaš organizam dodatno greje. Preporučujemo da pijete sveže ceđene sokove od povrća i voća za prirodno podizanje imuniteta i odbranu od prehlada i gripa. Tako će vaše telo biti ne samo ugrejano, već i snabdeveno potrebnim enzimima neophodnim za nesmetane funkcije organizma. Pored svega navedenog, gledajte da u vaš organizam unosite rakove, školjke, plavu ribu, bademe, jaja i alge. Izbegavajte previše zasoljena, gorka i aromatična jela.
U ovom periodu dobro je da jedete i sezonsko voće, kao što su: šljive, grožđe, limun, grejp, narandže, mandarine i drugo dostupno sezonsko voće. Sveže ceđeni sokovi, naročito od zelenog, žutog i narandžastog povrća i voća, odlični su čistači nagomilane sluzi u telu koja je u velikom broju slučajeva odgovorna za brojne upale organizma (koja nastaje zbog ishrane koja se pretežno zasniva na ugljenim hidratima, životinjskim belančevinama i prerađenom hranom).

FIZIČKA AKTIVNOST

Pored zdrave i redovne ishrane, jačanju organizma pomaže umerena fizička aktivnost koja troši višak masnih naslaga, poboljšava prokrvljenost tkiva i organa, povećava disajni volumen i deluje povoljno protiv kardiovaskularnih i reumatskih oboljenja.
Upravo zbog toga što tokom hladnijeg dela godine znatno manje vremena provodimo napolju i u prirodi, skloni smo pasivnosti i nekretanju. Fizička aktivnost je neophodna za održavanje zdravstvene ravnoteže i odličan je način prevencije brojnih bolesti. Tokom proleća i leta, čak iako nismo ništa trenirali, mogli smo kroz šetnju i druge aktivnosti napolju da nadoknadimo nedostatak treninga. Tokom jeseni i izime to nije slučaj, te preporučujemo da krenete na neke od organizovanih oblika fizičke aktivnosti koja vama najviše odgovara.

MALI SISTEMATSKI LEKARSKI PREGLED

Pre svega preporučujemo vam da obavite mali sistematski pregled kako biste videli pravo stanje u organizmu i na taj način prilagodili dalje korake. Najpre uradite laboratorijske nalaze (SE, KKS, SUK, urea, ac.uricum, kreatinin, bilirubin dir i ind, amilaza, ALT, AST, LDH, GAMA GT, komplet lipidni status), zatim obavite kardiološki pregled i  posavetujte se sa lekarom koje su fizičke aktivnosti i u kojoj meri najbolje za vas. Pored toga, preporučujemo vam da uradite i godišnji preventivni pregled dojki. U našoj poliklinici ovaj mali sistematski pregled (laboratorija, kardiološki pregled i ultrazvuk dojki) možete da iskoristite po mnogo povoljnijim uslovima u odnosu na pojedinačne preglede.