Svetski dan borbe protiv dijabetesa

//Svetski dan borbe protiv dijabetesa

Svetski dan borbe protiv dijabetesa

2014-11-06T09:59:29+01:00

Svetski dan dijabetesa (World Diabetes Day) 14.novembar obeležava se u preko 160 zemalja, članica Ujedinjenih nacija, pod okriljem Međunarodne federacije za dijabetes (International Diabetes Federation, IDF) koja je u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom utemeljila ovaj datum 1991. godine. Od tada svake godine ovaj dan se obeležava sa ciljem da skrene pažnju kompletnog čovečanstva, a pre svega svih odgovornih u sistemu dijabetološke zaštite, kako u prevenciji, ranoj dijagnostici tako i lečenju obolelih. Šećerna bolest spada u red masovnih nezaraznih bolesti. U svetu skoro 300 miliona ljudi boluje od dijabetesa, a predviđa se da će za 20 godina biti preko 400 miliona. U Srbiji ima oko 600.000 obolelih, što je oko 8% ,a u našem regionu Vojvodine ima oko 200.000 registrovanih, što je oko 12%. Zbog svaga navedenog na generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 2007. je zaključeno da ovo oboljenje dobija pandemijski karakter.
 
SMANJIMO-RIZIK
 
Poznato je da se dijabetes manifestuje kao tip 1 ili insulin zavisni, od kojeg oboljevaju najčešće deca i osobe mlađe životne dobi, za čije lečenje je od momenta dijagnoze neohodan insulin. Drugi oblika je tip 2, insulin nezavisni, koji je mnogo češći i javlja se u oko 95% svih obolelih, za čije lečenje u početnoj fazi je najčešće je potreba samo režim ishrane, kasnije tablete, a kroz kraće ili duže vreme insulin. Značajno je istaći da čak polovina obololelih od tip2 ne zna da ima dijabetes, te se često ovo oboljenje zove i TIHI UBICA, jer se najčešće strada od hroničnih komplikacija ove bolesti, a to su bolesti srca i krvnih sudova.
 
U poslednje vreme uočeno je pomeranje granice za nastanak tipa 2 dijabetesa prema mlađoj životnoj dobi, pre svega gojaznoj deci, stoga se mora raditi u sistemu dečije zaštite na prevenciji gojaznosti i nepravilne ishrane dece.
 
Potrebno je skrenuti pažnju na faktore rizika za oboljevanje od tipa 2 dijabetesa:
• Prekomerna uhranjenost – gojaznost
• Nedovoljna fizička aktivnost
• Nepravila ishrana
• Povišen krvni pritisak
• Pojava dijabetesa u trudnoći – gestacijski dijabetes
• Dijabetes u porodici
 
Osobe koje prepoznaju faktore rizika neophodno je da se testiraju, odnosno da urade merenje šećera u krvi.
 
POLIKLINIKA CONSILIUM OBELEŽIĆE SVETSKI DAN DIJABETESA SA 10 GRATIS KONSULTACIJA U VEZI SA ŠEĆERNOM BOLEŠĆU, KOJE ĆE OBAVITI PROF ĐILAS U PETAK 14. NOVEMBRA 2014 OD 8:30h. ZA OVAJ PREGLED MOŽETE SE PRIJAVITI NA NAŠOJ FACEBOOK STRANI ILI NA BROJ TELEFONA 021/426488. IMENA NAGRAĐENIH ĆE BITI OBJAVLJENA NA FACEBOOK STRANI POLIKLINIKE CONSILIUM ISTOG DANA.